Úzkost, panika… Staří známí

od dětství jsem měl problémy mluvit s holkou. Bylo to tím, že když mi bylo osm, viděl jsem, jak měli otec s matkou sex. Matka mi řekla, že ji znásilnil a dávala mi to hned potom a další roky pěkně sežrat. Jsi bastard, syn svého otce, nenávidím tě. Naštěstí jsem to na dlouhou dobu zapomněl. Ale měl jsem pak kvůli tomu ještě větší problémy.

No, celkově se u mne vyvinul strach, někde uvnitř i navenek, v kontaktu s druhou osobou, s holkou o to více.

Kontakt

V 6. třídě jsem na vánočním večírku chtěl dát jedné holce řetízek, no, zpotil jsem se u toho jak negr na poli. Dnes si už nevybavím, jestli jsem jí ho vlastně dal, nebo ne.

První holka, to bylo fiasko. A když jsem chtěl kamarádce říct, že je krásná a mám ji víc než rád, podlomily se mi nohy, spadl jsem na zem a pozvracel jsem se.

Měl jsem tento problém na všech úrovních. Do 33 let jsem s holkou nespal bez alkoholu nebo drog.

Celkově jsem ale tuto paniku a úzkost nakonec zvládl a i Mount Everest teď vypadá docela zvládnutelný. Dnes mne už nezajímá, co si o mě kdo myslí (kromě té kamarádky, o které píšu o odstavec výš). V knize Jak se zbavit depresí jednou provždy najdete tipy, jak se sebou zacházet a zvedat si sebevědomí.

Sebeuvědomění

Co si ale o sobě myslet, když na vás přijde panická úzkost? Je jedno, jestli s holkou v intimitě nebo s někým v ,,běžné’‘ komunikaci. Podle mého byste měli pocity u toho prozkoumat a zkusit poznat, z čeho jsou nebo můžou být. Potom, ať už s psychologem nebo s někým, komu můžete věřit, situaci proberte. Z čeho máte strach?

Může to být na nevědomé úrovni, „automatika“, prostě nemůžete dýchat, mluvit, buší vám srdce a potíte se, máte chuť zvracet. A nevíte, z čeho.

Vždycky je za tím ale nějaký konkrétní strach. Strach z důsledku. Že se něco stane. Když ho pod tím balastem rozpletete, bude vám lépe.

Důležité je pochopit, že jsou to ,,jen’‘ pocity a ty se správným přístupem dají zvládnout. Nejdříve si zkuste utřídit své myšlenky sám/sama, později si najděte někoho, komu můžete věřit a být u něj svůj/svá. O nic jiného nejde. Takový člověk vám, krom názoru na vás, zdůvodnění toho, proč si to berete tak, jak si to berete, nabídne i možnosti, jak to řešit.

Můžete to zvládnout i sám/sama celé, ale pokud máte u tohoto procesu člověka, který ve vás věří, můžete to zvládnout rychleji.

Z panického strachu, tělesných příznaků a destruktivních myšlenek se stanou “staří známí“, kterým už se dokážete postavit.

Pocity

Nenechte se roky trápit tím, že jste jiný/á. Špatný/á nebo jako já nečistý, špinavý a bůh ví co ještě. Konkrétně mně nakonec došlo, že jen nevím, co se bude dít, když budu stát před ,,problémem’’. Jen mi nikdo nevysvětlil, že u některých situací je normální se bát. Možná jsem přecitlivělý – no a co? >>

Jste stejní jako většina, jen máte nejspíš přehnané citové reakce. A s tím se, stejně jako s mnoha dalšími věcmi, dá něco dělat, pokud se pro to rozhodnete. Pokud víte, že je to krok, který uděláte každý sám a ze sebe.

Připravte se, že budete vystupovat sami za sebe a setkávat se „za sebe“ s druhými, nesnažte se být nikdo jiný.

Když se chcete naučit něco jiného, taky se na to zkusíte nějak připravit.

Nemyslím, že budete studovat postupy, jak randit. Vy to víte. Sepište si, čím aktuálně procházíte, co chcete, co právě řešíte, co vás baví. Ne proto, abyste oslňovali, ale proto, abyste v návalu citů měli pevnou půdu pod nohama a abyste si uvědomili, kde máte svoje hranice, kde jste vy a kde začíná okolní svět. Jak se sebe ptát a kde začít najdete v eBooku zde>>

Uvědomíte si také, že váš život nekončí schůzkou, které se bojíte, ať už dopadne jakkoliv – bez ohledu na ni máte své plány, svá očekávání, něco, kam směřujete. A jen tak budete vědět, co jste udělali špatně, když své chování sami pro sebe zpětně zhodnotíte.

Je to o tom být autentický. Budete to vy. A vy máte na to, abyste to zvládli.

Kdo jsem

Většinou asi máte při představě  pocit, že jste divní, bojíte se a nevíte pořádně čeho, všechno se zblázní, sami sebe destruktivně soudíte… Sami se shazujete ještě před tím, než k něčemu dojde.

Jak se sebou pracovat, jak si zvednout sebevědomí a ze strachu a pochyb vykročit k jistotě… protože naše přesvědčení o nás samotných vychází z toho, co děláme, když jsme sami… najdete v eBooku Jak z depresí jednou provždy.

 

Pokud na mne máte nějakou otázku, neváhejte mi napsat na david@daviddovhun.cz nebo tady přes Live Chat.

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

    Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
  • Ad
  • Nejnovější příspěvky
  • FB Komunita
  • Rubriky