Omlouvejte se kvůli sobě

Dnešní článek bude zase i s více fotkami. Snad vyberu ty správné. Zároveň jsem sám v sobě došel k něčemu jako je omluva. Kterou bychom, i když ji adresujeme druhým, měli dělat kvůli sobě. Popíšu i své mezery. I to že se i s nimi beru.

Jsem zase na cestách (o mých cestách více třeba zde>>) a když jsem byl na Slovensku. Pár dní jsem byl chvíli v pohodě, zase jako bych se nemusel ničím zabývat jen smělými plány a chvíli totálně v řiti. Užíval jsem si čas se psem. A pak mne to automaticky táhlo k tomu, po delší době se podívat na film, s majitelkou bytu na pivo, skočit si na kafe. A pak zase řiť.

Čím to?

To, že jsem zase chvílemi v řiti má nějaký spouštěč. Stačí špatný komentář v obchodě nebo jen komentář na mou osobu vůbec. A jsem jak z porcelánu. Někde v sobě mám strunu, kterou když někdo trefí, tak se sesypu. A krom toho, že nevím co bude, je to něco ve mně. Ale já to něco chci najít, abych měl zase klid. Pokud i vy chcete žít spokojený život, můžete začít eBookem Jak z deprese jednou provždy aneb ve 13 krocích získat zpátky sebevědomí a radost ze života

Své dětství si pamatuji jen z ústřižků. V pubertě jsem se všemu i tomu jak to mám, smál. A vymýšlel si historky.

A lidé kolem mne říkali, že jsem pohodář.

ale už tehdy jsem se dokázal bavit jen se blízkými kamarády. Už tehdy to ve mě bylo. Když jsem začal brát pervitin. Zlomilo mne to.

Tehdy jsem měl halucinace, že mne matka chtěla jako dítě utopit. Nevím, jestli to bylo pervitinem, ale prostě jsem si to vymyslel. Do nedávna jsem si říkal, že to je pravda. Vždyť mi to sama řekla, když jsem se jí ptal. Řekla mi, že ji otec znásilnil a já že jsem něco co nenávídí. Ale byla opilá jak saniťák na pohřbu. A v té době už měla sklony manipulovat s pocitem viny. Hodně dlouho mne ale deptalo, že neznám pravdu. Ptal jsem se i táty, ale řekl jen, že nejsem normální.  Vlastně je to nedávno, co jsem to dá se říct přešel.

Čím déle na to myslím, tak si říkám, nestalo se. A jsem s tím verdiktem spokojený.

Co se stalo. A smíšené pocity

Není to tak dávno, v prosinci 2017 jsem si zase vzpomněl na jinou věc, a to, že jsem se snažil zabít už když mi bylo 7 nebo 8 let. Byl to jeden prášek, ale někde jsem tehdy slyšel, že sousedka se s tím chtěla taky zabít. A tak jsem do toho šel. Tehdy jsem to nedal, ale je to jeden z důvodů, proč se krize vrací? Stáhněte si Zdarma vedle ze sidebaru, pod článkem nebo zde>> 9 klíčů jak zvládat deprese i bez léků

Někde tady je struna, kterou když někdo trefí, tak je mi zase 7 nebo 8. Nedá se to ovládat, prostě mne mysl bere úplně do pr…

Nemůžu pak mluvit. A když se snažím, pletou se mi slova, významy slov a výsledný efekt je fakt jak kdybych měl zase 7. Racionálně vím, že stesk jsem měl i když nejen v tu chvíli, ale dlouhodobě. Ale je to  tak dlouho. Tak proč to nemůžu ovládat? Jak dále píšu, mísí se mi zase i názor na lidi kolem. Jak je brát se vším, když nemám jasno. Jak si ujasnit co chcete i jaké postoje zaujmout se dozvíte v eBooku zde>>

V pubertě, kdy matka hodně pila, mi často říkala, že mě po porodu měla radši utopit. Bylo to milionkrát, ty zmetku, bastarde, jsi jen syn svého otce, nic víc. Vyvrcholilo to tím, že když mi jednou v noci zase kopala do hlavy, že jsem k ničemu. Tak jsem ji chytil pod krk a málem ji udusil. Může to být i toto?

Běhá mi myšlenkami, ale i to, že je nejlepší kuchařka na světě a i když jsme kolikrát neměli co jíst, tak dala první nám. A pak mi vyskočí, těch milión bastardů atd. A zase v tom lítám. Možná si řeknete proč to řeším. Proto, že si chci ujasnit to něco v sobě.

Proto ti to píšu

To co chci ale říct je, že tahle očista probíhá ale i během dne, a nejenom doma v klidu, ale i u práce, ve městě… Proto to píšu, asi si dovedete představit jak dokážu někdy působit. Lidé kolem mne se střídají, ještě že tak. Ale i tak je mi jedno co si myslí. Nedávno jsem řekl známé, že jsem na tom špatně. Hned když jsem ji potkal ještě ten den, vyhnula se mi obloukem. A další moudro praví, nestěžujte si.

Jednu polovinu lidí vaše problémy nezajímají a druhá polovina vám problémy přeje.

Zodpovědnost teda máme jen k chování se k sobě samým.

A teď to hlavní

došel jsem k jedné pro mne důležité věci. Omluvě. Druhým… Své hostitelce na Slovensku. A to proto, že byla opravdu skvělá hostitelka a i když se po jednom mém výstupu odměřila, byla pořád skvělá. Neudělal jsem to ale kvůli ní, ale kvůli sobě.  Protože jsem věděl, že jsem v loji, ale věděl jsem, že to jde i lépe než se ubíjet.

Neomlouvejte se proto druhým jen proto abyste nějak zmírnili dopad. Nebo hůře jen proto abyste se mohli schovat. Měli bychom se omlouvat, především kvůli sobě. Co je taková omluva druhým, která nám jen připomene, jak jsme neschopní? Nebo ještě lépe abychom druhým ukázali, jsem méně než ty, vím, hlavně se prosím nenaštvi…?

Omluvit bychom se za své stavy i dál v životě měli hlavně tehdy, když víme, že danou situaci dokážeme zvládnout lépe. Nebo když víme, že je toho na nás moc. Jednou z dalších věcí by potom mělo být to se zastavit a říct si, jak jsem se k tomu mohl/a postavit lépe. Ano je to o převzetí odpovědnosti.

Nemyslete si, že to, že se omluvíte za své stavy nebo nějakou situaci je stěžování si. Není, je to známka sebevědoní. I sebereflexe.

Pak se omlouváme, proto, že víme, že jsme udělali špatný krok. A taky projevíme druhým úctu tím, že si vážíme sebe i jich. A oni nás budou respektovat. A hlavní produkt takové omluvy je dobrý pocit nás samých, že opravdu bereme do rukou otěže svého života.

Chci říct, že jsem nechtěl v tomhle článku hanit svou rodinu. Je to mé nezvládání světa, se kterým se nakonec musím popasovat sám a protože s rodinou se o tom ,,zatím,, mluvit nedá. A chtěl jsem přiblížit i to, že ,,se svými,, problémy a stavy nejste sami.

 

 

 

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře
 1. Šárka napsal:

  Ahoj Davide, díky moc za článek! Je pravda, že mě nikdo neučil zodpovědnosti. I to omlouvání mi bylo předkládáno, že se přece musím omluvit a nezáleží na tom, co se stalo a kdo měl pravdu. Ale omlouvat se hlavně kvůli sobě, to mě nenapadlo. Vlastně jsem se časem prostě přestala omlouvat…
  Jinak občas ti utíkají myšlenky a někomu se to bude zdát dlouhé.

  • David Dovhun napsal:

   Děkuji Šárko, k omlouvání kvůli sobě jsem dospěl až teď. A dává mi to velký smysl. Podchytit sebereflexi a tak se zlepšovat. Díky. Občas to prostě uteče. S úctou David

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhněte si ZDARMA

  9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
 • Ad
 • Nejnovější příspěvky
 • FB Komunita
 • Rubriky