Kamarádi? Ne nutně.

Před pár dny jsem měl rozhovor s psycholožkou. (S koučem jsem se před pár měsíci rozešel). Kromě toho, že jsem si řešil bolístku – neúnavného souseda, který mi znepříjemňuje život, padla i otázka, jestli jsem jinak se svým životem spokojený. S tím, jak jsem v kontaktu s lidmi.

Přiznal jsem se, že se stýkám s nula nula nic lidmi.

Ale spokojený jsem. Styky s lidmi jsem přerušil už tehdy, když jsem měl první depresi. Následně jsem skočil z mostu. To lidem nedá moc odvahy se se mnou stýkat. Teď, i když se občas pokouším styky s někým z bývalých známých obnovit, si uvědomuji, že jsme už každý někde jinde. Ale už si to tak neberu.

Až na pár známých nebo známostí jsem ,,samostatná jednotka’‘ – jak mne nazvala kdysi jedna známá.  

Mám pocit, že mi stačí, když se na mne usměje nějaká slečna, prodavačka v obchodě, někdo mi pomůže do kopce. Nebo se usměju já, prohodím pár slov. A netrápí mne, že dojdu domů a jsem sám, čas trávím sám. Někdy jsem šťastný, že jsem sám a můžu se více věnovat tomu, čemu chci.

Ale nesedím jen doma, to ne. Člověk je tvor společenský. Skončila zima, nemám ji rád. Zajdu si do kina, na fotbal, projít se s knihou, na kafe, zařizuji byt apod.

Někoho to může trápit

Dříve byly doby, kdy jsem se i já považoval za neschopného, že jsem sám, a drtil se. A není to tak dávno.

Nakonec jsem zjistil, že ať máte nebo nemáte kolem sebe mraky lidí, měli byste se především zeptat sami sebe, kdo jste a jestli stojíte o spoustu lidí ve svém životě?Určitě dřív, než začnete sami sebe odsuzovat za to, že jste sami. Máte v sobě pravděpodobně rozpor, přitom je to jen nepochopená situace.

Pokud jste byli celý život spíše sami, nemusí vám být tak šoufl z toho, že tomu tak je i teď. Nechtějte se měnit.

Zamyslete se nad tím, proč je vaše sebedůvěra na bodu mrazu. Protože nejste aktivní? Že nedáváte mozku signál: něco pro sebe dělám, zvládnu to? Jak se krok za krokem zvedat k aktivnímu životu se dozvíte v e-booku zde>>

I malá věc, když víte, že jste ji udělali, dá mozku signál: ano… ještě nejsem ztracený.


Co jsi dělal? Já ti řeknu kdo jsi

I vašim kamarádům a dalším lidem sílí sebevědomí, když něco tvoří, jdou životem a něco dělají. Pro sebe nebo pro ostatní. Když dělají něco i v době, kdy je zrovna nevidíme oslňovat sebevědomím a happy tváří.

Ne nadarmo se říká, že hlavní je to, co děláme, když nás nikdo nevidí.

Začít by měl každý u sebe. Pokud nemáte lidi, se kterými byste se chtěli a mohli stýkat, investuje do sebe. Zvládejte depresi tím, že budete dělat i drobné věci. A začněte mít rád život takový, jaký teď je a  včetně toho, jak na tom právě teď jste.

Co s časem? Kolik ho máte? Všichni máme 24 hodin. A čím je naplníte je na vás. Co když jste zničení? Možná máte ráno záblesk lepší nálady. U čeho to bylo? Jak se ten moment dá rozvinout? Podpořit?

Důležité je, jak mluvíte sami se sebou. O čem. Jak se hodnotíte. Možná neděláte nic. Nevíte, co máte dělat. Zkuste se na sebe podívat následovně:

 

Kdo jste a co chcete?

Pokud vám to půjde lépe, napište si to na papír. Je toho dnes plný internet, ale má smysl vědomě se na tyhle části svého života zaměřit.

Práce

Máte práci? Pokud ne, zaměřte se na to, že ji najdete. Jak se k ní dostat? Jedině tím, že ji budete hledat. Člověk potřebuje něco, kde se může projevit. Práce je činnost, za kterou jste finančně ohodnoceni. Není to nic, co děláte zdarma nebo dobrovolnicky. Pokud nepracujete, je možná i toto důvod, proč se cítíte neschopní.

Osobní život

Co chcete pro sebe, abyste se cítili docenění a v pohodě? Pokud nevíte čemu se věnovat, co chtít, zavzpomínejte, co jste měli rádi. Určitě jste mívali nějaké koníčky? Fotbal, tanec, knihy?

Rozhlédněte se kolem, co by vás bavilo  a vyzkoušejte to.

A co když nemáte zatím ideální představu o životě? Buďte v danou chvíli šťastní. Špatné nálady budou odcházet, jak se bude projevovat radost ve vašem životě. I malá radost je radost. Ptejte se, čeho byste chtěli dosáhnout. Zjistit, co chcete, vám krok po kroku pomůže e-book zde >>

Rodina

tohle může být těžší. Můžete ji mít rozvrácenou. Špatné vztahy. Spoustu nevyřešených křivd. Jde o to zaujmout co možná nejpozitivnější postoj. Běžte za rodinou s jasnou vizí toho, kdo jste. Snažte se druhé pochopit, ale buďte sví a nebojte se projevit.

Může přijít hádka, nedorozumění. Nebojte se. Někdy je to nutné, proto, abyste si uvědomili, jakou roli i v rodině hrajete. Jen si udržujte nový postoj – takový, že se s rodinou chcete stýkat. Ne vždy je život růžový. Pokud to jen trochu jde, investujte do rodiny.

Vzdělání

Tady si napište, v čem byste se chtěli zdokonalit. Zvýšit si kvalifikaci? Dodělat maturitu? Zlepšit se v oboru, který děláte? Možná nemáte na tyhle věci ani pomyšlení. Ale zase je to o aktivitě. Píšu vzdělání, ale mám na mysli i zdokonalení se v koníčcích (hra na kytaru, plavání). Vše co vás láká. Nepůjde to možná hned, ale když si toho naložíte tak akorát, půjde to.

Nikdo není víc než vy. Nikdy o sobě nepochybujte

Není důležité, kolik lidí ve svém životě máte, ale to, jak se  ke své situaci postavíte. Čím zaplníte těch 24 hodin, které máte. Snažte se svou vizi rozvíjet, jak jen to bude možné. S tím, jak si uspořádáte život, půjde ruku v ruce vyšší sebevědomí a budete se cítit lépe mezi lidmi.

Můžete mít citovou potřebu s někým mluvit. Potom si zkuste takového člověka najít. Zvažte, s kým byste mohli mluvit otevřeně a kdo vás podpoří. A nebojte se, je normální, pokud nikoho takového v blízkém okolí nemáte. Dejte si za cíl, že ho najdete. A zkoušejte to s lidmi.

Pamatujte si, že v životě stačí být jen sám sebou a dělat co vás bavi. To stačí. Nemusíte někomu nic dokazovat. Jste dokonalí takoví, jací jste, i když jste momentálně na dně.

Jak se dostat z depresí krok po kroku se dočtete v e-booku Jak z depresí jednou provždy.
Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli. Pokud máte nějaké otázky, napište mi tady přes Live Chat nebo na mail david@daviddovhun.cz

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

    Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
  • Ad
  • Nejnovější příspěvky
  • FB Komunita
  • Rubriky