Jiný pohled na Řím …

Po mé cestě do Itálie mne moje kamarádka Renata Mrozeková, která je expertka právě na Itálii, požádala o rozhovor. Zabývá se italským jídlem, ale na webu www.milujemtaliansko.sk najdete i cestovatelské tipy. No, řekl jsem si, proč ne. Tady je.

David, ako píšeš na tvojom blogu>>, jednoducho si sa rozhodol, zorganizoval a vyštartoval smer Taliansko.

Začnime Rímom, večné mesto, ako na Teba zapôsobilo? Atmosféra, ľudia?

Je to velkoměsto jako Praha. To se mi líbí. Nechci urážet matičku Prahu, ale Řím má něco víc. V celé Itálii jsem obdivoval domy a v Římě to jsou to, byly stavby na druhou. Ta historie. Moderní auta, lidé v moderních hadrách, a v pozadí 2000 let staré budovy.


Všechno je tak velké, větší než normálně. Ten provoz, na to Praha nemá.
Italové by se v Čechách asi nedoplatili. Jezdí, předjíždějí se i na křižovatkách. Řídí se heslem: kdo dřív jede…


Mraky cizinců. Obchod kvete všude. Všude vám něco nabízejí, hlavně to byli asi Indové nebo podobný národ. Číšníci vás zvou do restaurací a zahrádek. Římany jsme potkávali asi jen v autech. Je to město plné různých kultur.


5 vecí, ktoré v Ríme naozaj stoja za to …

Všechno tam stojí za to. Po celé Itálii jsem sledoval, jak se Italové chovají. Ne, že bych špehoval, ale zajímalo mne, jak bydlí, v čem. Líbily se mi památky, to, jak tam jsou dva tisíce let staré stavby a do toho se pod nimi staví metro. Všude, kam se podíváte, je něco, co stojí za to. Ale pokud mám vybrat pět věcí, tak…

1) Začali jsme Koloseem

A tam bych začal i já. Vždycky jsem ho chtěl vidět. Je to nádhera. Město samotné i to, co nám k němu průvodkyně řekla. Jak dotyčný, Flavio myslím, zahrál tunel, aby ho mohl postavit. Bylo to něco ve smyslu, že tam kdysi bylo jezero, rybník nebo tak něco a snad kvůli tomu, aby mohli postavit Koloseum, nejdříve vyhubili ryby a pak snad i někoho obalamutili a zabili.

Nechci nikoho mást, ale je dobré, až tam pojedete, si aspoň část města projít s průvodkyní. Ty to určitě vědí. Nebyli jsme vevnitř, to bychom se načekali, ale i tak je to silný zážitek.

2) Sloupy a vykopávky

Dostalo mne to, že na jedné straně se zachraňují památky, provádějí výkopové práce a na druhé straně, na tom samém místě, se kope a staví metro. To, jak se míchají ty časy.

3) Královský palác

Zvenku jsou krásné sochy – Římana s povozem a další. Jsou z bílého kamene. A já, no, odskočil jsem si tam na WC. Šli jsme dlouhými chodbami až někam doprostřed pod palác. Dobrých 10 minut těmi katakombami. Paráda. Kdo může říct, že si odskočil na wecko v královském paláci?

4) Pantheon

Neskutečná nádhera. Měli jsme štěstí, že jsme tam byli s průvodkyní, protože nám dávala výklad. Někde uprostřed je místo, kam, když si stoupnete a přejete si přání, tak se vám vyplní. Taky popisovala, že se v chrámu nedrží voda, i když hodně prší, přestože je ve stropě udělaná veliká díra. Bralo mne to, že už kdysi byli tak chytří. Je to fakt nádhera, doporučuji.

5)Vatikán, na ten nikdy nezapomenu

Tolik lidí, věřících a celá ta organizace. 2000 let stará firma, která jako žádná jiná umí komunikovat i s takovým množstvím lidí. A samozřejmě historie. Bazilika sv.Petra je nádherná. To duchovno je neskutečné. I přes to, kolik je tam lidí v jednu chvíli, to na vás působí, že jste součástí nečeho vyššího, než jsme my sami.

Ako si sa pohyboval po Ríme, aké ťažkosti Ťa čakali?

Měl jsem doprovod, takže skvěle. U muzea jsme šli do kopce, tam to v pohodě zvládl doprovod. Ze schodů to bylo horší. Pro mne ne, ale pro doprovod.

Jsou to schody, které byly stavěné pro koně, cca po 2 metrech, a byly nekonečné. Tam si doprovod mákl.

Ale centrum jako takové a další cesta ok. Akorát v malých uličkách jsou kočičí hlavy snad 1000 let staré, pro vozíčkáře nejhorší povrch, velké mezery v nich, takže sám bych měl problémy. Doprovod to ale zvládl. A až na pár míst, která se dala objet, jsme neměli problém se nikam dostat. Řím mne v tomto překvapil. Ale to celá Itálie. Na fórech pro vozíčkáře mě varovali, abych nikam do ciziny nejezdil, že bariéry jsou všude atd., ale Itálie dopadla nad očekávání dobře.

Čo si v Ríme ochutnal?

Asi tě zklamu. Měl jsem jen pizzu. Měli jsme docela napilno. Čas jsme měli jen ve Vatikánu. A tam jsme si nejdřív vystáli frontu, než jsme zjistili, že můžeme bezbariérovým vchodem. A nevím, jestli to byl Ital, co ji dělal, ale nestála za moc. Chutnala spíše jako masová bublanina. Maso skvělé, ale jsem od nás zvyklý na něco jiného. To v Martinsicuru stála pizza zato.

Ako si si vybral miesto, kde sa najesť?

Brali jsme to z první dobré. Chtěl jsem do klasické restaurace, ale průvodkyně vybrala, byl to fast food, první, na který jsme narazili, s pár stoly a hodně druhy pizzy. Dali jsme si každý čtvrt plechu. Doprovod s průvodkyněmi pivo. A šlo se.

Okrem Ríma si strávil niekolko dní aj pri mori.

Ano, v Martinsicuru. Je to vlastně na druhé straně Itálie. Na opačném břehu cca 170 km od Říma.

Ale o tom zase příště. Jestli máte nějaké otázky jak a kam cestovat, napište mi na david@daviddovhun.cz

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl se svým životem spokojený.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • FB Komunita
  • Ad
  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky