Cestování po ČR s Air BnB?

img_1318
Původně jsem měl letět do Řecka. Chtěl jsem s sebou brát kočku. Pár dní před odletem mi kvůli ní cestovka bohužel dovolenou zrušila. Před pár měsíci jsem si ale slíbil, že si budu dávat takhle pravidelně oraz. Měnit vzduch. Když padlo Řecko, hledal jsem proto náhradu.

To jediné, co vám vždy zůstane, jsou vzpomínky. 

O AirBnB už vím dlouho a měl jsem ho v plánu použít, ale až na cestování po světě.

Měl jsem plán, že dovolenou v cizině přes Air BnB si dovolím až poté, co zkusím letět s cestovkou. A vychytám letenky. Je to portál bydlení u ,,domorodců’‘ (chápej místních). Nejsou to penziony a hotely (i když už i ty pochopily stoupající oblibu této služby i oblibu krátkodobého cestování), ale byty nebo domy místních lidí v místě, kam se rozhodnete cestovat.

Dopravu si zařídíte sami. Jde pouze o ubytování.

Sám už svůj byt už pronajímám, čekám na svého prvního hosta. A měl jsem za to, že pokud někdo nabízí bezbariérový byt, tak takový bude, i když jsem jel poprvé a neměl žádnou zkušenost. Dosud mne nenapadlo jezdit po ČR. Ale proč ne? Už delší dobu se chystám do Krokodýlí ZOO v Protivíně. A proč ne tedy teď?

Rozhodl jsem se, že chci bydlet levně, cca 300-350 Kč/den, a chci dovolenkovat 3 – 4 týdny.

Sedl jsem k PC, ale existuje i aplikace na iOS i Android. Jako první jsem hledal něco ve Vodňanech a poblíž. Jak na sviňu ale nebylo nic volného. Jelikož jsem jel právě s kočkou, i ten výběr byl ořezanější. Pokud zadáte ,,jen’‘ bezbariérové ubytování, je toho dost.

Tak jsem hledal dál a našel vhodné ubytování kousek od Jeseníku. Trochu z ruky, ale co… Ověřil jsem, že ubytování je bezbariérové, a za dva dny jel.

Penzion byl obyčejný. Pokoj v přízemí, prahy, sprchový kout pro chodící a k němu 60 cm futra, kuchyň obyčejná, mikrovlnka, sotva jsem se k ní dostal. No což, nějak se s tím poperu. Teď už vím, že nejsou všichni na vozíku jako já.  Je dobré se tedy informovat dopředu, co přesně kdo myslí, když píše „bezbariérové ubytování“.

I přes to jsem byl ale spokojený. Od majitele jsem dostal pár tipů, kam se podívat. Byly tam dlouhé cesty, kde nejezdí moc aut, na nordic walking (začínám s ním). Výhled z penzionu na koně a hory. Paráda. 

V Jeseníku už se po pár dnech začalo ochlazovat, byl jsem proto rád, že jsem si nevzal hned celý měsíc. A po týdnu jsem jel na Vysočinu.

Ubytování bylo přímo v domě s pečovatelskou službou. Ale byl jsem samozřejmě na svém. A i kdybych chtěl jezdit domů po 22 hodině nebo mít jiné plány, vše bylo možné. Možná by s tím někdo mohl mít problém, ale já to neřešil. Vyrážel jsem do okolí.

Doprava není problém, ani když jste sami.

Ohledně dopravy jsem zjistil moc fajn věc. Už v Jeseníku měla ČD výluku. A autobusem jsem se dostal i na tři přestupy. Když zavoláte na konkrétní dopravní podnik, pod který spadá místo, kde budete nastupovat nebo vystupovat, a pokud na lince není bezbariérový bus, zajistí vám pomoc. Ideální je domluvit si to den dopředu.

Nesetkal jsem se nikde s neochotou. Naopak mi řekli, že jsou tam od toho. Kufr i kočku mi na nádraží nosil nosič. Stejné to bylo i u busu.

U AirBnB to funguje tak, že pokud máte ubytování s cenou třeba 350 Kč/den, u většiny ubytování máte týdenní i měsíční slevy cca 15-30 %, ale není výjimkou ani 50 % a více. Zpravidla čím déle jste u někoho doma, tím to máte levnější.

Co vám nabídnou?

Pokud na to majitel hledí, máte k dispozici pračku, mikrovlnku a vlastně vše jako doma, což v hotelu určitě nemáte, nehledě na cenu.  Navíc nemusíte řešit čisté prádlo (brát ho tolik), žehlení atd.

V obou nabídkách jsem měl kuchyň vybavenou základními surovinami. Sůl, cukr, koření, olej… Můžete si tedy uvařit a nemusíte nutně shánět a nakupovat základní suroviny.

Vůbec nevadí, že do toho místa jedete vůbec poprvé a pokud se rozhodnete ze dne na den a nezjistíte si, kde co můžete navštívit, nevadí. Většina majitelů vám ráda poradí, kam si zajít, co je kde zajimávého a co stojí za to vidět z pohledu místních.

Já byl ve 220 let staré hospodě, zašel jsem na fotbal okresního přeboru, ,,prošel’‘ se po horách. Na jezero z druhohor jsem se kvůli stmívání nedostal… Místní ví vždy daleko více zajímavostí.

AirBnB má i své různé programy: pokud doporučíte dalšího cestovatele nebo hostitele, vždy z toho něco máte i vy, i on. Slevy na ubytování, peněžité odměny. O tom ale někdy jindy.

Air BnB ANO

Celkově jsem byl spokojený, pobyty jsem si užil. Vařil jsem si úplně v cizím prostředí. Pil si kafe v klidu na terase, ne někde v kavárně. Nechal jsem si poradit a prošel se po horách, po Vysočině. Je to zkrátka pohoda.

Ve Vodňanech jsem nakonec zvolil hotel. Tohle mě bavilo.

Jsem zvědav na zahraničí. Dobré je i to, že opravdu mluvíte-píšete si s majitelem bytu nebo domu. Už vím, že je dobré se poradit.

Byt zná a hned vám napíše, co vás zajímá. Když objednáváte ubytování, vybíráte si možnosti pomocí spousty filtrů (celý dům, pokoj, ale i další – pračka, sušička, nekuřácké, ale i klimatizace, bazén).

Někomu, a teď i mně, stále více vyhovuje a láká bydlet právě u místních, poznat, co se v hotelu nikde nenajde. A není to jen kvůli nízké ceně ubytování. V nabídce AirBnB jsou i drahé byty a domy, dokonce i celé hrady, zámky… Záleží na vás kolik se rozhodnete investovat do pobytu.

Pokud se pro AirBnB rozhodnete a zkusíte ho, dejte vědět.

 

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

    Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
  • Ad
  • Nejnovější příspěvky
  • FB Komunita
  • Rubriky