Berlínská zeď

Mám pro Vás jeden TIP. TIP na to, co Vás možná drtí… ten pocit, jako byste stáli v prázdnotě.
Možná už máte strach cokoliv zkoušet. Berete deprese za své. A možná byste něco zkusili, ale už tolikrát to bylo stejné, že už předem další pokusy vzdáváte. Ve skutečnosti je důvodem vašich opakovaných nezdarů to, že i když se chcete depresí zbavit, dělat věci jinak, děláte všechno stejně, protože vlastně nechcete být někdo jinýProč? Protože jste to přeci Vy a chcete zůstat sami sebou.

Já to měl stejně. Říkal jsem si, že přece vím, kdo jsem, a nebudu dělat něco, co prostě vybočuje z toho, kým jsem. Nechtěl jsem dělat věci jinak a už vůbec ne se měnit. Ale po krizi koncem roku, jsem si řekl, že se naučím hrát na kytaru. Prostě mi to přišlo jako dobrý nápad.
Toho, kdo jsem a co chci, mám zatím plnou hlavu, ale kytara mi pomáhá. Vždycky mi připomene, pro co jsem se rozhodl. Nebudu a nechci být někdo jiný. Možná, že ani nechci jinak uvažovat.

Ale pokud budete dělat stejné věci, nemůžete čekat jiný výsledek, že? I kdybyste deprese neměli, je logické, že stejné zvyky dělají stejný výsledek.

Možná se to spolu bije a jedno vylučuje druhé. Ale když začnete ve svém životě dělat něco jinak a ještě když Vás to baví, dostanete psychickou baterku.

A nejde o to, že byste museli začít pilotovat letadlo. I když tohle zní dobře i pro mne.

Jde o to, že se do depresí stále vracíte, protože ,,jste stejní.’’ Všechno děláte stejně. Berete jen život s a bez deprese. Když je Vám špatně, řeknete všem: „mám depresi“. A když je chvíli všechno ok, snažíte se dohonit, co jste zmeškali.

Léčba

Když si zlomíte nohu nebo ještě lépe, srazí Vás auto, taky začnete dělat věci jinak. Soustředíte se alespoň po určitý čas jen na rekonvalescenci.
A deprese je takový náraz, nejen auta, ale možná i vlaku do psychiky člověka. A s psychikou je to stejné jako s tělem. Když zeslábne, potřebuje nějaký lék. Nemyslím tím antidepresiva. Ale něco, co pomůže duši. Potřebuje se léčit. ,,Něčím.’’ Najděte si něco, co si myslíte, že Vás bude bavit nebo jste už chtěli dlouho zkusit. Více v eBooku zde>>
Když se člověka, kterého postihla v životě deprese jen jednou, zeptáte, co dělal, aby se jí zbavil, odpoví Vám, že začal něco dělat… něco, co mu postupně dobilo baterky nebo začal něco ve svém životě dělat jinak, změnil úhel pohledu.

Nebojte se, opravdu zůstanete stejní. Jste jedna osoba a takový i zůstanete.

Co byste řekli člověku, který pojede autem na tu samou silnici, kde už jednou s tím samým autem uvízl,  ale bude vám tvrdit, že tentokrát to zvládne? Ne, není to Top Gear. Tam se takové věci zkouší. Ale v životě bude lepší si pro cestu do cíle zvolit jinou trasu. Ne, nemáte špatné auto. Máte všechno tak, jak mít máte. Jen cesta je špatná a vy si prostě vy berete jen trochu jinou trasu.
Druhým poradit umíte, dokážete jim říct, tak to už nedělej nebo udělej to jinak, začni s tímhle. Ale sami jste depresemi už tak nalomení, že pořádně nevíte, co si o sobě máte myslet. Když pořád padáte do stejné jámy, říkáte si, že je to Váš osud. Čím více padáte, opakovaně si čím dál více rozbíjíte, na menší kousky, svůj vnitřní svět.

Zamyslete se

V klidu si sedněte a pouvažujte, kterou jednu věc byste chtěli do svého života zavést, samozřejmě takovou, která Vám dělá dobře. Která vyžaduj e vaši aktivitu. Můžou být i dvě, ale ne víc, nesnažte se měnit celý svůj život najednou. Nemáte ho omakaný a mohli byste se ztratit a zanevřít na něj. Jak postupovat krok po kroku se dočtete v eBooku zde>>

V té nové věci byste měli vidět potenciál, radost, i praktičnost nebo posílení ega a vlastní důležitosti.

Hra na nějaký hudební nástroj, sport, začněte číst, vařit, cvičit, jógovat, meditovat. Cokoliv, v čem Vy sami vidíte smysl. Něco, co vyrábíte rukama (ne jen tak, ale musí to to mít smysl a pro někoho úžitek – dlouhou dobu jsem skládal origami. Chvíli mne to i bavilo, ale když jsem pak měsíce skládal stovky origami jen tak do krabice, zjistil jsem, že je to o ničem. Lidem se to líbilo, ale nemělo to pro nikoho úžitek. Tedy ani pro mě.)

Stanovte si na tuhle věc předem daný čas. Dělejte ji pravidelně. Buďte v klidu, výsledek neuvidíte až po letech.

A pozor. Už od začátku ji dělejte tehdy, když se vám zdá,  že máte vše hotové a není co dělat. Ta doba, kdy si říkáte, no co, půjdu si lehnout. Znáte? Nebo když nevíte,  co by a jdou na Vás černé myšlenky. Vyplňte s ní to prázdné místo.
A dejte si závazek, že při této činnosti budete hledět jen dopředu, ne se trýznit minulostí. S trochou cviku by to mělo jít i Vám. Jak se říká: Bůh Ti odpustí vše, co se stalo dodnes. Má Tě rád takového, jaký jsi. A zítra máš novou šanci. Nechci Vás nutit k víře v boha, ale už se netrapte tím, co se stalo dříve. Pak přijde to skvělé.

Berlínská zeď

V tu chvíli zjistíte, že se opravdu něco změnilo. Neměníte se Vy, ale váš úhel pohledu na život. Tahle věc Vás neskutečně nabije optimismem, uvědomíte si, že to s Vámi opravdu není tak zlé. Stačí to zažít jen jednou.. Je to jako zboření Berlínské zdi. Už nic nebude takové jako dosud. V extrému bez nálady přijde tahle změna a budete se sami divit, odkud ten zlom přišel.

Jasně nálady se o Vás budou pokoušet. Ale to vědomí, že ono to fakt jde stojí za to. Pak se na svůj život dívejte touto jiskrou naděje. A spoustu věcí uvidíte jinak než do teď.¨

Postupně si přidávejte věci, které Vás baví a které Vás budou takto dobíjet. O tom celý život je. Možná si pak budete říkat, proč jsem tohle nedělal už dříve? Vedení krok za krokem najdete v eBooku zde>>
Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými známými. Napište mi dole do komentářů, co si o něm myslíte. Pokud mi budete chtít napsat, jak se Vám daří tyto nové věci ve vlastním životě aplikovat, můžete mi psát na david@daviddovhun.cz nebo tady na stránce přes LIVE Chat nebo mesenger. Odpovím

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře
 1. Renata napsal:

  Zdravím Davide,
  máte pravdu je třeba začít s jednou novou věcí a postupně přidávat další aktivitou, já mám trošku problém, že začnu cvičit, meditovat, ale někdy vynechávám, mám docela problém s pravidelností poslední dobou,takže i výsledek není nic moc.Budu muset na tom zapracovat. A díky za Vaše ebooky jsou bezva.
  Mějte se Renata M.

  • David Dovhun napsal:

   Zdravím Renáto, skvělé. I mě to někdy nevyjde. Prostě nezbude čas. Důležité je si to před sebou obhájit.Bylo to na úkor něčeho důležitějšího nebo se mi nechtělo. To druhé by se stávat nemělo. S úctou David

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhněte si ZDARMA

  9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
 • Ad
 • Nejnovější příspěvky
 • FB Komunita
 • Rubriky