3x a dost. Jak neztratit duši?

Nedávno jsem si psal s kamarádkou a ptala se mne, jak neztratit duši.

Studuje psychologii.

Jak říká, deprese nemá. Prostě, pere se životem jako každý. ,,Jen“ panikaří. Jednou panikařila tak, že skončila na krizovém.

Máte pocit, že nevíte pořádně kdo jste? Že toho děláte hodně, ale pořád jako by se všechno dělo bez vás? Nebo hůř… Že vás nikdo neslyší co říkáte? Že ať řeknete nebo uděláte cokoliv, něco tomu-vám chybí?

Kromě paniky jsem zapomněl a byl přesvědčený, že tenhle problém jsem nikdy neměl. Někde automaticky jsem jí psal, že se má soustředit na sebe. Všechno ostatní vypustit. Psal jsem jí, že i s lidma se má soustředit jen na sebe. Více o tom zde>>

Ale…

Když jsem si vzpomněl na to, jak jsem bydlel u sestry. Tam jsem něco takového zažil.

Se sestrou jsme k sobě za 5 měsíců nenašli cestu. Nezajímalo jí, co mi je. I když jsem to v té době potřeboval. Byly to jen běžné řeči o úklidu, nákupech, co kde viděla. Měl jsem potřebu s ní mluvit jako brácha, rodina, ale nějak nám to nešlo. Nikdo mi nerozuměl. 

Protože jsem se nikde neviděl, byly i dny, kdy jsem přemýšlel o čem s ní mluvit. O čem mluvit s budoucím švagrem. Prostě jsem od nich necítil zájem, a abych viděl, že žiju, zajímal jsem se o dění kolem, místo o sebe.  Snažil jsem se alespoň nějak se chytit. HRÁT HRU.

A tady je problém. Nikdy se nesnažte HRÁT. Ať je to kdokoliv. Rodina, šéf, někdo v práci, soused, známý. Nebo i někdo, u koho Vám záleží na tom jak zapůsobíte nebo ho máte rádi.

1,2x, 3x můžeme být slušní protože, se to dělá. Udělat něco protože se to čeká. Zahrát si na někoho, protože ,,musíte.“

Pak je možné, že ztratíte přehled o tom, kdo jste. Provážete svůj život s dalšími lidmi, s věcmi, situacemi. Začnete se chovat a přemýšlet od sebe. Prostě SE, svou duši, ztratíte.

Ano, pak se vzdalujete od sebe. Od svého já. Podrobně o tom píšu v eBooku ZDE>>

Já měl ten pocit, že nevím kdo jsem. Kdo jsem ještě já a kde už hraju ,,společenskou hru.’’

Duše se ztratit nedá. Ta je Vaše.

Buďte v klidu. Zastavte se a uvědomte si kdo jste a co chcete. Vypusťte vše a vydolujte sebe. To kdo jste vy. To je duše a tu v sobě pořád máte.. I když jste zlomení, musíte pořád věřit v sebe. I když jste v tom sami. Buďte třebaže slušní. Ale nikdo na světě není víc než Vy.

Ten stav je dočasný a pramení z toho, že jste začali HRÁT. A špatně samozřejmě.

Nedám Vám radu jak se najít v druhých. Ani, že ,,TO’‘ najdete někde venku. Takhle to nefunguje.

I tak se to ale dá zvládnout. V první chvíli je nejlepším lékem na tohle dělat co máte rádi. A pak to dělejte jak nejčastěji můžete a dovedete.

Soustřeďte se a držte se jen sebe. Čím více se soustředíte na sebe, tím více se vám bude odkrývat váš život a tím méně Vás bude trápit co se děje kolem. A začnete mít svůj život rádi.

Dale Carnegie ve své knize píše

buďte aspoň natolik sobečtí, že se budete starat o sebe

Společenská hra, slušnost nebo obecné zvyklosti nám mají život ulehčovat. Ne ho komplikovat.

Panika a úzkost.

Vím úzkost je strašná. Neovládáte své tělo a myšlenky, tak jak by jste chtěli. Buší Vám srdce, nemůžete pořádně dýchat, všechno ve vás se splaší. Nejradši byste se vypařilii, zakopali se pod zem nebo byli u sebe doma a sami. Ale snažte se to zvládnout co nejlépe to půjde.

Až situace odezní, zhodnoťte to s největším odstupem, jak dokážete a řekněte si, stalo se, a snažte se zapomenout a být zase Vy. Není nic horšího než se bít za situaci, která se už stala.

Sami stejně dobře víte, že vymýšlíte strašné scénáře, ale nic už Vám to stejně nedá, jen bolest a mizérii.

Na úzkosti spolehlivě funguje jen jedna věta ,,a co’’. Je jedno co se stalo. Až z toho vyplavete, řekněte si a co?

Bude Vás to chvíli stahovat, budete zase panikařit. Ale stopněte to, s trochou cviku vám to půjde.

Zkuste si najít každý den malou chvilku na to, jít do sebe, zhodnoťte co pokládáte za nutné, zapomeňte na to co bylo a připomeňte si co chcete.

Sylvester Stalone říká, že

je jen na vás kolikrát děnně si budete připomínat co chcete.

Protože i motivaci si musíme pěstovat.

Je totiž nutné mít pořád na paměti, někde před sebou to, kým chceme být a co chceme. Pořád to mít v obraze před sebou.

Zastavujte se a buďte jen vy, nenechte aby váš život řídili chvilkové úzkosti, každodenní rutina, někdo úplně jiný nebo něco, co s vámi nemá moc co společného. Dělají to tak všichni úspěšní lidé bez ohledu na to, jestli mají deprese, úzkosti nebo panické stavy.

Když pochopíme, že jsme to my, kdo si tvoří své stavy, bude se nám se sebou lépe pracovat a měnit své stavy k obrazu svému. Půjde to, převezměte odpovědnost za vše co se vám děje a pak se sebou pracujte.

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl se svým životem spokojený.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • FB Komunita
  • Ad
  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky