2+x věcí, které mne nakoply

To, že abych se před 3 měsíci už nemusel cítit jako poslední z posledních, nikdo a sám na konci světa nebo se bít za minulost jak se ani opice nebije. A po pár letech se jít milosrdně zabít. Musely se asi stát 2 věci- Dostal jsem 2 skvěle položené otázky: ,,Chcete žít? Máte pro co nebo pro koho?,,  Pak to zvládnete. A druhá, když  jsem na chvíli viděl, že by to snad i mohlo jít…  rozhodl jsem se jít…

A zkusit  všechno co bude možné, abych se zpět už nedostal do stavů -10. A myslím, že bez toho aniž by jste se nějak rozhodli nemůžete sebrat nějakou sílu pokračovat. Pokud se pro nějaké pokračování nerozhodnete, vždy vám bude stávající stav málo. Vždy si budete říkat můžu, nemůžu a pochybovat…

Díky moc sestře a bratrovi, že stáli při mě.

Vždycky jsem věděl, že pokud se chci nějak zvednout, musím se rozpohybovat. Ale jak když mám blok chtít žít? Je to jen stav říkal jsem si.

I když jsem věděl, že jsem prakticky mimo. Vlastně jsem byl schopný jen spát, sem tam se převalit na bok, kouřit a dojít na kávu nebo čaj. To, že jsem se šel okoupat nebo vyjít ven z pokoje bylo tím, že jsem byl v léčebně nebo u sestry a nechtěl, z nějaké sebeúcty nemohl úplně vypnout (i když to znám taky).

Teď už jsem daleko lepší

Ještě před 2 měsíci jsem si jako pohyb dal jen kroucení hlavou-dnes už si dám pořádné cvičení. Dnes zase dělám Za-Zen, i když jsem ji před 2 měsíci nenáviděl, že nevydržím chvíli v klidu.

Nikdy jsem se psem nechodil na procházku tak rád jako teď, vytáhnu se kdekoliv, i si jen zaházet s ním frisbee na zahradu. Hudbu poslouchám pravidelně, ale sem tam to rozbalím i s tancem. Když mám hotovo, kupodivu pracuji, pustím si dobrý film.

Zase čtu. Hned po ránu 10-30 minut na probuzení mysli. Srovnal jsem si zvyky a začal řešit zdraví-pitný režim, jídlo, řeším aktuální zdravotní stav pochůzkami u lékařů. A hygiena je pro mne už zase samozřejmostí. 😀 

Tím, že jsem se rozhodl hledat jak na světlo jsem zase začal fungovat. I malé světlo mě kopalo dál. A chci ho více.

Hned potom mne dostalo

Přístup: ,,Čím déle jste dole, tím bude těžší se dostat nahoru. Pokud jste dole dlouho, musíte tomu víc pomáhat (ale jako se sněhovou koulí, když ji pustíte z kopce, začne sama růst a zvětšovat se),,. 

Život je o pohybu, akci. A když se nehýbu, nedělám nic, tak se prostě propadám.  Tak to je, když nemám vyrovnanou psychiku. Ta tma dole, mne prostě táhne dolů.

Rozhodl  jsem se, jako před lety, změnit svůj postoj i to co dělám. A tak dlouho pomáhat sám sobě být ve slunci, abych se nebál tmy. Vím o svých mezerách. Mám vrozený depresivní syndrom, smíšenou poruchu osobnosti, schizoidní poruchu. Ale jede se dál.

Říká se, že motivace vás nakopne, ale jsou to návyky co vás udrží na cestě (a nebo na cestu vrátí). Člověk totiž z velké části funguje na automat-dělá věci, rozhoduje se. A pokud dělá věci pro něj prospěšné, tak prostě roste, sílí, zdokonaluje se, je více pozitivní… vrací se na svou cestu, udržuje se na ní.

Začátky nic moc

Znovu jsem musel dostat chuť na věci jako jídlo, vyjít ven z pokoje, mluvit nebo udělat si nákup.

 • Jídlo jsem vyřešil tím, že jsem si řekl-nebudu jíst, budu chudnout, zemřu. Později, když mám jídlo před sebou, jím, vychutnávám, porovnávám.
 • Vyjít ven z pokoje-můžu tu spát nebo přemýšlet, pokud to jde dobře, je to fajn, ale pokud ne, nebudu  a nechci se už bít. Aspoň nebudu ve 4 stěnách sám.
 • Mluvit- sebepřijetí je i o tom být přijat. A sám nebo tichý budu jen za trosku. A později jsem se vyhecoval, nebudeš tu za magora- (byl jsem na oddělení se schizofreniky a na rovinu, do té doby jsem měl o nich hrozné předsudky-každý měl proti mě něco) -musím jim dát vědět kdo jsem.
 • Nákup- už nechci zemřít, chci jíst, kouřit, pít a něco dělat, plánoval jsem na čem dobrém si pochutnám, co vypiju, čím si udělám radost.
 • Sprchovat se-nebudu za hovado a druhá myšlenka byla, stačí jednou za 2 za 3 dny. Více jsem nemohl.

A jeden by řekl, že v léčebně si tady tu hru můžu dovolit, ale mne po týdnu a z druhé po 2 týdnech propustili. A takto jsem fungoval i na hotelech a ubytovnách. Byl jsem fakt debilní a ani po měsíci jsem nebyl schopný popsat co se se mnou dělo. A mezi lidmi totálně mimo. Po pár dnech nebo týdnech tady tohohle jednoduchého uvažování mi ale bylo lépe. Něco jsem dělal, hlavně pro sebe.

1/3 člověka

Byl jsem pořád pro život nepoužitelný. S třetinovou náladou a energií. A bůhví jestli mne zase něco nebo já sám nesestřelím. Ale tím, že jsem prostě fungovat chtěl. Jsem šel dál…,  věděl, že náladu i energii budu nabírat. A každým dnem to bylo a je lepší. Bylo nutné obnovit návyky ,,normálního,, člověka, člověka, který nějak funguje.

Nejen kvůli mne, v druhé léčebně a po propuštění z ní, jsem se staral i o psa.

Hlavní pro mne byl spánek-pravidelně vstávat pokud možno ráno, později ve stejnou hodinu, chodit spát na čas-nepřemýšlet, nebýt nijak aktivní, když nemám, vyspat se na to co mě čeká. Pravidelně jíst a pít. Plánovat dopředu-plánovat je po základních návycích taky základ-už s něčím, někým počítáte, něco čekáte- pro člověka bez budoucnosti je to terno). Komunikovat s lidmi-na hotelech už o mě říkali, že jsem jakýsi lempl.

A taky proto, že jsem si musel sehnat bydlení, dodržovat schůzky, starat se o psa-po pokusu-o věci kvůli možnosti si ho nechat, zaplatit si nějakou režii-rozumějte jídlo nebo platit závazky apod. I když PID je určitá jistota není to všechno.

Hodně mi pomohlo znovu si uvědomit, že nikdo kromě mě mne z toho nedostane, tak nemůže ani kritizovat. A soustředím se plně na sebe.

Kdo by to byl řekl?

Se základními návyky?  Podle mého jsou to jídlo, pití, spánek, hygiena, pohyb. Každý další den jsem měl pocit, že zase žiju, něco dělám. Bylo mi a je fajn jak mi to funguje. A teď už jsem zase dále.

Tím, že bych se snažil zvládat hned komunikaci a nemyslel na sebe -už to znám- bych se dostal zpátky do deprese a vlastní neschopnosti. Do pořádné ř… Každý chce hned vypadat dobře nebo se alespoň posuzuje, má pocit, že musí zvládat ,,působit,, dobře na lidi, většinou pro to, že žijeme v době, kdy je přetvářka standard. Málo kdo si ale uvědomuje, že ta přetvářka vám nikdy nic cenného nedá.

Zkuste si položit 2 otázky viz výše a třeba se rozhodnout… (Žít chceme všichni, jen se někteří trápíme a máme z toho žití už i strach).

Hmmm…

Starost o tyto základní návyky je dost podceňovaná. Na vojně je péče o mundur a sebe, hygienu, spánek na čas a pohyb základ. Tak nějak se buduje disciplína.

Přidejte soucit a lásku k sobě-hlavně když to nejde. A vybudujete víru a vztah k sobě. Dodržujte i malé sliby a opravdu udělejte to, co jste si řekli. A vše bude ok. To garantuji !!! (nebude to úplně lehké, to neříkám, život není pírko aby letěl)

Držím pěsti pokud i vy procházíte těžkým obdobím. Vždycky zkuste dělat aspoň něco, je to lepší než nedělat nic.

Pokud máte zájem se někde pohnout, zkuste třeba Výzvu 21.DNÍ K CÍLI (ať je jakýkoliv), přidejte se do uzavřené skupiny Cíleně bez deprese na FB. VÝZVA JE ZDARMA.

David

 
Cíleně bez deprese
Uzavřená skupina · 146 členů
Přidat se ke skupině
,,Štěstí není nic jiného než zvyk a důsledek pozitivního myšlení. '' Říká se, že Nejlepší věci jsou zdarma, stejně tak jako, že Nic co má cenu zdarma…
 
David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl/a se svým životem spokojený/á.

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Stáhněte si ZDARMA

  9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (David Dovhun, J.Trnky 1237/9, Ostrava, 70900, IČ: 04404939 ) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů , které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Zásady ochrany osobních údajů
 • Ad
 • Nejnovější příspěvky
 • FB Komunita
 • Rubriky