1 Tip k bezbariérovému bydlení…

7e5adfe3663c2e83999aff25a13a8034

Bydlíte v neupraveném bytě? Nemáte na vlastní upravený? Nedosáhnete na hypotéku? Žádáte o bezbariérový byt a stále nic? Nechcete ho upravovat z příspěvku od ÚP (Úřad práce)? Bydlíte v pronajatém bytě s drahým nájmem a nevíte, co s tím?

Nemáte na svůj vysněný „bezba“ dům v korunách stromů?

Jak to chodí?

Hned po úraze jsem si jako Brňák zažádal o „bezba“ byt v Brně. Mezitím jsem se ale přestěhoval zpět do Frýdku-Místku, a žádost se mi tak odložila.

Zažádal jsem si tedy ve FM, kde mi řekli, že na byt se čeká asi 10 let. Až někdo umře… Ve FM jsem proto bydlel několik let v předražených nájemních bytech. V nich jsem úpravu s příspěvkem od ÚP buď nechtěl dělat já, dnes jsem za to rád, nebo mi ji nepovolil majitel.

V podnájmech o velikosti 2+kk a 3+1 jsem platil nájem se službami 8 a 13 000 Kč. Nemusím říkat, že jsem si musel odtrhovat od ,,huby’‘ a péče o sebe, abych zaplatil drahý nájem. Navíc byty byly neupravené.

Měl jsem byt, kde jsem skákal metr na WC. 😀

Ale proč si zbytečně komplikovat život a ničit zdraví. Jde tu nejen o WC, koupelnu, kuchyňskou linku, otvírání oken, ale i celkový přístup do domu a kolem něj.

Přestavba?

Přestavba, i kdybych do ní šel, stojí dost peněz (viz výše). Dá se částečně zaplatit z příspěvku od ÚP – více v mém eBooku Zdarma. Ale je tam podmínka bydlet po úpravě v bytě nejméně 10 let. Když se budete muset stěhovat dříve, příspěvek budete muset celý vracet.

Možná se na to necítíte, nemáte jistotu od majitele nebo nechcete dalších 10 let platit drahý nájem(Městské-přidělené byty jsou o 1/2 levnější a hlavně už jsou bezbariérově upravené.)
 Nemůžete z nějakého důvodu žádat o hypotéku nebo jinak řešit vlastní „bezbariérové“ bydlení.

Dá se to i trochu jinak

Já jsem to rozhodnutí před třemi lety udělal a nelituji toho.
Doslechl jsem se, že se dá zažádat i o byt ve městě, kde nemám trvalý pobyt.

Obnovil jsem tedy žádost v Brně, měl jsem zažádáno ve FM a zažádal jsem si o byt i v Ostravě. Během šesti měsíců jsem dostal nabídky bytů shodně v Brně i v Ostravě.

Jen jsem si vybral.

Rozdíl 200 km nemusí být váš případ.

Článek

Při přípravě tohoto článku jsem obvolal 29 měst v Čechách i na Moravěv celých 12 nevyžadují k žádosti trvalý pobyt. V některých vás zavedou do pořadníku hned, těch je více, v jiných funguje bodový systém, kde vám za „ne-trvalý“ pobyt strhnou body a budete v pořadníku níže, někde vás zavedou za jednorázovou částku až 60 000 Kč a někde za příslib částky 25 000 Kč, kterou budou chtít od města, kde máte trvalý pobyt teď.

Je to pro vás dobrá varianta?

Určitě ano, pokud bydlíte od úrazu u rodiny a říkáte si, šel bych do svého hned, ale jak to udělat? Pokud se chcete osamostatnit. Pokud bydlíte v předraženém nájemním bytě. Pokud je přestavba pro vás nereálná, a to z jakéhokoliv důvodu. Pokud je byt malý a chtěli byste do většího. Pokud zkrátka chcete bezbariérový byt.

Pokud nelpíte na jednom místě. A pokud chcete v životě udělat tuhle změnu.

Pro tyhle důvody je to varianta ke zvážení.

Co já sám?

Možná máte otázky: Jak to sám zvládnu? Kdo se o mne postará? Kdo se mi bude starat o domácnost? Kde a jak seženu práci? Kam budu chodit k lékaři? Co rodina, přátelé?

Pokud nemáte vyřešen PNP (příspěvek na péči), přečtěte si, kdy a jak o něj zažádat  v eBooku zdarma zde>> , najdete tam i odkazy na nadace, dočtete se o sdruženích, která zajišťují sebeobsluhu.

Někoho na pomoc v domácnosti seženete jednoduše na inzerát. Osobně mám jen dobré zkušenosti (až na poslední rok).

Práce

S prací je to asi nejtěžší, ale pokud se rozhodnete a budete hledat, určitě najdete v každém větším městě, i s klasickým docházením. Já jsem i dojížděl. Dá se ale taky pracovat z domu. Stačí pouze internet. Podle mého je nedostatek práce klišé. Já si kvůli ní udělal rekvalifikační kurz. Pokud chcete, tak ji najdete.

Zdraví

Doktory najdete všude, toho se bát nemusíte. To, že jen někde jsou dobří doktoři, je mýtus. Navíc – pokud k nim nejezdíte často, tak je měnit ani nemusíte. Pokud budete bydlet ve větším městě, ještě uvítáte, že je máte třeba ve FN pěkně pohromadě.

Možná se bojíte, že ve městě vašeho nového pobytu nebudou rehabilitace. Pokud nebude možné jezdit na rehabilitace ambulantně, můžete  to vyřešit delšími pobyty. A určitě uvítáte 1-2x za rok dovolenku v rehabilitačním ústavu, kde jsou pro váš zdravotní stav daleko lepší podmínky. Ve větších městech můžete řešit tento problém i prostřednictvím placených fyzioterapeutů. Více o PNP v eBooku Zdarma>>

Volný čas

Ohledně volného času, ať je to sport nebo jakýkoliv jiný koníček, zase platí, že ve větších městech je více možností, ale určitě něco najdete všude. Je to váš čas a koníčky a záleží na vás, jak si ho zařídíte.

Rodinu a přátele možná neuvidíte tak často, ale je to i o úhlu pohledu. Možná budete i rádi. Seznámíte se s novými lidmi. A nakonec za nimi nebo oni za vámi mohou dojíždět kamkoliv.

Všechno se dá nějakým způsobem řešit. Pokud máte nějaké otázky, napište mi na david@daviddovhun.cz Z vlastní zkušenosti vím, jak je fyzicky i psychicky a někdy i logisticky náročné bydlet v neupraveném bytě.

Není to hned a možná budete chvíli čekat. Ale čekáte už teď, ne?

 

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a autorem projektu Svoboda na vozíku. Jsem autorem eBooku Jak z depresí jednou provždy, Proč pronajímat přes AirBnB a další Pomáhám lidem z depresí. Krok za krokem, k aktivnímu a spokojenému životu. A mou vášní jsou plavání, fitness, cestování a hostitelství. Více o mne si přečtete zde>>

Stáhněte si ZDARMA:

9 Klíčů jak se dostat z deprese i bez léků (POZOR-Není to návod, jak nebrat léky pokud už je užíváte)

Stáhněte si kompletního průvodce jak a čím zvládnout boj proti depresi. Jsou v něm základní principy myšlení, které potřebujete vědět, abyste byl se svým životem spokojený.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • FB Komunita
  • Ad
  • Stáhněte si ZDARMA

    9 klíčů jak se dostat z deprese i bez léků

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky